مواد تشکيل دهنده پروفيل upvc


5/5 - (1 امتیاز)

از مواد تشکیل دهنده پروفیل upvc در فرآيند خط توليد UPVC جهت بیشتر و بالا رفتن کيفيت محصول، مواد افزودني خاصي به پودر پی وی سی اضافه مي شود. دقیق ترين ماده مورد نياز جهت خط توليد پروفيل هاي يو پي وي سي , پِلِی وینیل کلراید يا پی وی سی با K Value در حد و حدودی مناسب مي باشد . مواد تشکیل دهنده پروفیل upvc يا پلي وينيل کلرايد يکي از قديمي‌ترين و پر بهترین انواع پليمرها در دنیا می باشد که از پليمر يزاسيون مونومر وينيل کلرايد یا وی سی اِم  بدست مي‌آيد و قاعدتا  از ترکيب پروفيلهاي یو پی وی سی را تشکيل مي دهند.

از مواد تشکيل دهنده پروفيل upvc که ترکيبي از مشتق های نفت خام و گاز کلر مي باشد که در مسیر همین فرآيند از پليمر يزاسيون ساخته مي شود. در فرآيند پليمر يزاسيون از ضوابط دوگانه بين کربن- کربن شکسته مي‌شود و از اتصال در مونومر هاي وينيل کلرايد به همدیگر از پليمر پي وي سي تشکيل داده می شود.

اين نوع از ماده در دو نوع اِمولسيون و سوسپانسون تشکیل مي شود که نوع این سوسپانسيون، به دو گروه سخت و نرم تقسيم مي شود. نوع سخت که داراي همان K- Value است با مقیاس وزن ملکولي 67 بین 65 و نوع نرم آن بين 71 در 68 است. پي وي سي نوع سخت به دليل حجم پایین و کم جذب مواد نرم کننده DOP به نوعی دیگر غیر پلاستیک معروف است . منظور از یو پی وی سی  همان مواد پلي وينيل کلرايد غير پلاستيک شده است از این نوع مقررات Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA يعني پلی وینیل کلراید پلاستیکی نشده اين ماده از نوع خواص فيزيکي متفاوتي را نسيت به پي وي سي دارا مي باشد.

فرآیند مواد تشکيل دهنده پروفيل upvc

دیلای ماک در خط توليد فرآیند دستگاه upvc براي بالا بردن کيفيت محصول نهايي ماده افزودني خاصي به ماده پي وي سی یا سيپلي وينيل کلرايد اضافه مي شود که باعث تشکیل خاصیت های جامد در آن مي شود اين افزودني ها از موارد و ضوابط بسیار دگرگونی برخوردارند :

1- ضربه گيرها

ضربه گيرها يا استقامت دهنده ها باعث تولید خاصیت های مکانيکي در محصول ایجاد می شود و همینطور در قطعات دستگاه های upvc و استحکام يو پي وي سي را در برابر ضربه های محکم و چکش  افزايش داده و باعث افزايش ثابت بودن آن مي گردند.

2-  اثبات کننده ها يا مواد ضد آتش گرفتن

اثبات کننده ها باعث ايجاد مقاومت در برابر حرارت در پروسه ها و ایجاد ماده اکستروژن و همچنين مقاومت محصول فرجامی در برابر حرارت محيط اراعه مي گردد . تثبيت کننده هاي  گرمایشی مقاومت پروفيل را در برابر گرمایش افزايش داده و باعث جلوگيري از آسيب ديدن درب وپنجره ها در نزدیکی هواي آزاد و حرارت حاصل از تابش خورشيد گرم می شود. اثبات کننده هاي رنگي از تعقيير و تحولات رنگ وخراب شدن پروفيل در مقابل پرتو ماورا بنفش یو وی جلوگيري مي شود.

پر کننده ها از مهم ترین مواد تشکيل دهنده پروفيل upvc

فيلرها نيز به منظور افزايش خاصیت های مکانيکي و همچنين کمترین قيمت رو به اتمام شده محصول استفاده مي شوند. کربنات کلسيم يکي از منحصر به فردتیرن و روايج ترين فيلرهاي قابل استفاده در اين نوع از محصول مي باشد که از ضوابط ها و همچنين قشر دار بودن آن بايد به دقت رعايت شود.معدن های کربنات کلسيم به بسیاری در ايران وجود دارد و شرکت هاي مختلف در خارج کردن و دانه بندي آن فعاليت مي کنند البته به اندازه ضوابط های شرکت هاي ايراني به دقت ضوابط اندازه شرکت هاي خارجي نمي باشد و تقریبا هم دانه بندي ها واقعي نمي باشند . فيلرها با استقامت ، کِشسانی ، چروکيدگي و بیشتر از خاصیت های محصول نهايي را تحت تاثير قرار مي دهند .

رنگ هاي صنعتي

رنگ دانه هابخشی از ترکیبی محصول هستند که باعث تولید تنوع در محصولات هم مي شوند . رنگ دانه های دي اکسيد تيتانيوم  باعث ايجاد استقامت در برابر رنگ پريدگي در اثر پرتو یو وی خورشيد تشکیل می شود و نقش بسیار مهمي را در پروفيلهاي يوپي وي سي ايجاد مي کند . دي اکسيد تيتانيوم غیر از تابش پرتوی ماوراي بنفش باعث تنظيم کیفیت رنگ پروفيل نيز مي شود.

به گرما پلاستیک جديد بوجود آمده که ترکيب جديدي از ماده اوليه پی وی سی است ؛ به علت خاصیت فيزيکي متفاوت متدرجا يک ماده غير پلاستيک آزاد مي شود.

به علت نبود وجود هر يک از افزوزنی ها و يا تغيير دادن حجم بکار رفته در فرمولاسيون(فرمول سازی) , مي تواند بهترین خاصیت محصول توليد شده را بشدت تحت تاثير قراردهد. ماده پي وي سي پلي وينيل کلرايد که در اين محصول و صنعت مورد استفاده می شود، رزين با گريدهایی بين 64 تا 68 قابل استفاده مي باشد. هر چه شماره گريد ها بالاتر برود، ميزان استحکام مولکولي محصول نهايي زیاد  بوده و براي استفاده به عنوان يک جز از مصالح ساختماني بهتر است.  شکل فيزيکي پي وي سي به صورت پودر سفيد بوده و نوع ضوابط آن حدودا به صورت پلیمر شدن تفاوت دارد.

نکات خدمات از این محصول

از ویژگی این محصول که در مطالب بالا عرض کردیم این است که مواد تشکیل دهنده upvc در بیشتر پروفیل ها و وینیل کلراید که در صنعت مورد واقع قرار داده می شود , این نوع از خاصیت ها در بیشترین از مشتق ها در مواد اولیه استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر و جهت سفارش محصولات خود در قسمت تماس با ما و درباره با ما در ارتباط باشید.

2 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *